80% от съществуващата преди десетилетия зеленина е унищожена, алармират експерти
Искат създаване на ново специализирано експертно звено, което да действа постоянно и да е на подчинение на кмета
Местна гражданска инициатива за добро управление на Зелената система бе учредена в Дома на техниката. Загрижени за белите дробове на града пловдивчани сформираха организация, която ще работи заедно с експертите от областта и ще се опита да бъде коректив на общинската администрация. За първи път в страната ни се използва механизъм от закона, регламентиращ прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, за същностно надграждане на общинската администрация, обявиха участниците в учредителното събрание. Чийто основен елемент бе качественият дебат около проблемите на Зелената система, начина на възприемането й от хората, обитаващи общи пространства. Част от присъстващите, инженери-озеленители, ландшафтни архитекти направиха исторически преглед на пътя за изграждане на стойностна околна среда, с видово разнообразие.
Разгледана бе актуалната наредба, като подзаконов нормативен акт с последна промяна от 2012 г. и по-специално раздела за управление на зелената система. На гражданите не е известно кметът да е изпълнил задължението си по чл. 5. ал. 2. издавайки заповед за назначаване на експертна комисия, която да допринесе за развитие на екологичната среда, подчертаха участниците в дебата. Отдадено бе голямо значение на „Зелената култура“, на личното отношение и принос на всеки един индивид към устойчивата биологична среда, към оформянето на живата материя, която ни заобикаля. Бе даден пример със старите възрожденски дворове, дали началото на традиционното градското озеленяване. Според отчетите на районен кмет, за последните 6 години би следвало да има минимум 800 новозасадени дървета в район Централен, но по улиците не се забелязват тези фиданки. Според присъстващи специалисти, 80% от съществуващата преди десетилетия Зелена Система е унищожена. Даден бе пример за неправилно засаждане на черен бор на места, лишени от пряка слънчева светлина.
Гражданите прецизираха съставните части на своето предложение, съгласувано с професионалните гилдии и обществения експертен съвет по озеленяване. Те настояват за създаване на ново специализирано експертно звено за управление на зелената система, постоянно действащо и директно подчинено на кмета, с конкретни функции, публична процедура по назначаване и външен одит.
Избран бе инициативен комитет, който да внесе исканията в Общински съвет. Два месеца е срокът за разяснителна кампания сред жителите, време за събиране на подписи, като форма на обществена подкрепа за инициативата. Местата на инфопунктовете ще бъдат обявени допълнително след съгласуване с общината. Пловдив има своята традиция в гражданското участие, предходните местни инициативи, свързани със запазване и развитие на културното наследство постигнаха конкретни резултати. Предимството на този начин за водене на диалог с властта се изразява в задължителния срок от един месец- време, в което ресорната постоянна комисия следва да разгледа изложените аргументи, а и предложението да влезне в дневния ред на местния парламент за гласуване. Хора с интердисциплинарни умения участват, надграждайки капацитет в институциите, разясниха учредителите. От името на РНТС бе отправена покана за участие в националната конференция на тема „Екология и Здраве“, стартираща днес юни в дома на Техниката.